5 میلیارد دلار از مطالبات معوق به صندوق توسعه ملی واریز شد5 میلیارد دلار از مطالبات معوق به صندوق توسعه ملی واریز شد

افزایش دادن:

بخش اقتصاد – رئیس صندوق توسعه ملی از واگذاری 5.3 میلیارد دلار از 7.1 میلیارد دلار مطالبات معوق این صندوق خبر داد.

مهدی غضنفری در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: زمانی که من سرپرستی صندوق را بر عهده گرفتم، مطالبات معوق آن حدود 7.1 میلیارد دلار بود که 5.3 میلیارد دلار جابجا شده بود و 1.8 میلیارد دلار باقی مانده بود که این مبلغ است. بزرگترین بدهکار شرکت ملی نفت و وزارت نفت بود.
وی افزود: مین نفت به ما گفت بدهی 4 ساله را تحویل بگیریم. در پاسخ اعلام کردیم که پروژه های شما به بهره برداری رسیده است، بنابراین باید وام به صندوق برگشت داده شود و بعد از آن سوالات و اختلافات». ایجاد شد که به گوش مسئولان رسید و آنها هم گفتند که صندوق درست است و باید وجوه صندوق برگردانده شود، جلساتی در این خصوص تشکیل شد و مشخص شد که حدود 3 میلیارد دلار از شرکت ملی نفت درخواست شده است. و بخشی در قالب سهام و بخشی نیز به صورت غرامت نقدی به توافق رسیدیم.
رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: در صورت عدم بازگشت این پول در برخی پروژه ها سرمایه گذاری می شود و این امر مانع رشد اقتصادی می شود.
وی افزود: در اساسنامه صندوق توسعه ملی برای عمران و دفاع است بنابراین نمی توانیم به دولت وام بدهیم و به همین دلیل از رهبری اجازه می خواهند.
غضنفری افزود: صندوق توسعه حدود 145 میلیارد دلار دریافت کرد که حدود نیمی از آن طی 10 سال گذشته از مجوزهای ویژه دولت ها برداشت شد و حدود 40 میلیارد دلار نیز به بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد وام داده شد.
رئیس کمیته اجرایی صندوق توسعه ملی ادامه داد: همچنان در بانک مرکزی ذخایر داریم و با دستور بانک مرکزی 9 میلیارد دلار به ریال واریز شد و به دلیل این دستور 7 میلیارد دلار ضرر کردیم. وجود دارد
وی گفت: به زودی دوره جدیدی در صندوق آغاز می شود و من نیز مانند شما برای بهبود فضای کسب و کار تلاش می کنم، بنابراین باید به تغییر نگاه به صندوق کمک کنیم و همچنین می خواهیم به شما در توسعه کمک کنیم. کشور.”
رئیس صندوق توسعه ملی با اشاره به شکست حساب ذخیره ارزی گفت: کویت این پس انداز ارزی و این صندوق را قبل از ما ایجاد کرد و شکست نخورد و همچنان قوی است و کشورهایی که چنین پس انداز را ایجاد کردند. سرمایه های بعد از ما از ما پیشی گرفته اند. اما ما که در اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 این صندوق را ایجاد کردیم و شکست خوردیم و اکنون هیچکس با گفته من موافق نیست. پس باید بپرسید چه باید کرد؟
رئیس کشور یا در جمعی از فعالان اقتصادی بوده و شاید هم خواهد بود، دوم اقدامات و مشکلات آخوندی.
وی ادامه داد: از نظر نگرش و مشکلات بینایی گروه اول، ما چهار مشکل داریم که ممکن است وجود داشته باشد یا نباشد و یکی اینکه ما توهمی به نام منابع نامحدود داریم و معتقدیم پول در دست مردم است. دولت و بانک ها اقیانوس و پایان است. نمی شود و به همین دلیل است که به طور مستمر وام می گیرند و همه فکر می کنند می توانند تا بی نهایت وام بگیرند، اما اگر کوه دماوند هم باشد و مبلغ کمی از آن گرفته شود، تمام می شود. .
غضنفری گفت: به صندوق ذخیره ارزی هم فکر کردیم و اینکه چقدر پول در آن صندوق داریم و این توهم در مورد بانک ها هم وجود دارد و یکی از دلایلی که مجلس گاهی رفع بدهی بانک ها را مطرح می کند -شاید توهم است. از منابع نامحدود زیرا وقتی از یک عدد تجاوز کند، احساس نامحدود بودن را به ما دست می دهد، اما در واقع اینطور نیست.
وی افزود: بحث دیگری که در طول 40 سال گذشته با آن مواجه بوده ایم، قداست تولید بوده است. البته تولید محترم و ارزشمند است و باید برای تولیدکننده فرش قرمز پهن کرد اما هر تولیدی را نمی توان به هر قیمتی حفظ کرد و ممکن است نتوانیم از بسیاری از تولیدات حمایت کنیم یا نتوانیم تولید کنیم. در همه زمینه ها و در نتیجه در تولید. این خیلی مهم است، باعث شد چند بار منابعی را به پای او بیاندازم و آن منابع دیگر برنگردد. حساب ذخیره ارزی قربانی این حرمت متقلبانه شد.
غضنفری گفت: زمانی که وجوه ارزی صندوق از طریق بانک ها تامین می شود، بانک های موجود به پول خود از حساب ذخیره ارزی رسیدگی نکردند و الان هم صندوق ذخیره ارزی این مشکل را دارد.
غضنفری ادامه داد: مشکل دیگر کمبود تجربه مدیریتی است. حسابی تشکیل دادیم اما هنوز تفاوت صندوق های ریالی و ارزی را به عنوان مدیر نمی دانستیم. اگر صندوق ارزی است و وام ارزی داده می شود، باید ارز گرفته شود، بنابراین این مسائلی که مطرح کردم، بحث نگرش و تفاهم بود.
رئیس شورای اجرایی صندوق توسعه ملی ادامه داد: اما مشکلات باقی مانده که در اعمال و رفتار ما به وجود می آید، دام تفرقه است. مثلاً می گویند کسانی را که نمی توانند ارز بدهند طبقه بندی کنیم و افرادی هستند که خیلی فقیر هستند و بنابراین باید از آنها ریال بگیریم، یک راه کوچک باز می کنند و مثلاً می گویند باید ریال جمع کنیم. از 10 نفر، و استفاده از یک نفر کافی است. اگر یکی از آن 10 نفر موافقت کند، خیلی ها می آیند و برای آن 10 نفر می ایستند و آن 10 نفر تبدیل به آمبولانس در بزرگراه می شوند.
غضنفری افزود: دو راه حل وجود دارد که به آنها تعلل و تعلل می گوییم. چون تعویق یکباره طبیعی است، دویست طرح ارزی داشتیم که 400 بار به تعویق افتاد، می گوییم شرایط اقتصادی کشور ایجاب می کرد. اگر umhal از یک بار به 7 بار تغییر کند، دیگر نام آن umhal ظاهر نمی شود و نام آن umhal است. مهلت دارد و شما باید وام را پس بدهید زیرا در نهایت فرد دیگری منتظر دریافت وام است.
وی افزود: صندوق توسعه ملی یک صندوق ریالی نیست، یک صندوق ارزی است و می تواند در خارج از کشور مانند بانک توسعه اسلامی یا بانک توسعه آسیایی مستقر شود. بنابراین باید تشخیص داد و تشخیص داد که صندوق توسعه ملی یک بانک مرکزی نیست. برخی می گویند دولت بخشنامه دارد ریال بدهد و بانک مرکزی به صندوق ارز بدهد. ممکن است یک بانک مرکزی بتواند این کار را انجام دهد، اما یک صندوق نمی تواند، زیرا صندوق، بانک مرکزی نیست و بانک عامل نیست.
وی ادامه داد: خیلی ها به ما می گویند که مثلا می خواهیم در شهرمان مترو بسازیم، به آنها می گوییم با ما چه می کنید، صندوق توسعه ملی جای وام گرفتن نیست. هیچ بورس و صندوق بیمه ای وجود ندارد که بگوید سیل و زلزله اتفاق افتاده و کشاورزان متضرر شده اند، برای جبران آن از صندوق وام بدهید.
رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه ملی افزود: ذخایر صندوق هرگز نباید به صفر برسد. صندوق توسعه مانند هیچ یک از نهادهای پولی و مالی نیست بلکه شبیه خودش است و این موضوع باید حل شود. چرا این صندوق بانک نامیده نشد؟ صندوق مکانی است که در آن پول برای افزایش و نه کاهش انباشته می شود. صندوق، شرکت و هلدینگی است که منابع آن باید افزایش یابد.
وی افزود: سوم، تعالی مستمر، صندوق باید مانند جنگل رشد کند و در دنیا هم همینطور است و وجوه در حال رشد است و میزان صندوق امارات به هزاران میلیارد دلار رسیده و اکنون در حال افزایش است. . ما مبلغی داشتیم و به سختی توانستیم آن را نگه داریم.
غضنفری سهامداران صندوق را نسل فعلی و آینده دانست و گفت: ما معتقدیم همه درآمدهای نفتی باید وارد صندوق شود و حتی انفال هم باید وارد صندوق شود، صندوق سرمایه گذاری کند زیرا درآمد نفتی – این ثروت نیست. اما درآمد نفت سرمایه است و نه بیشتر، هیچ کس نباید از سرمایه خود مصرف کند، بلکه ما از سرمایه مصرف می کنیم و هر سال سرمایه را در بودجه می گذاریم و آن را به صفر می رسانیم. اشتباه است و یک بار بگوییم اشتباه است و خودتان را نجات دهید، درآمدهای نفتی باید به صندوق برود، صندوق باید آن را سرمایه ببیند نه ثروت و سرمایه گذاری کند و با کمک بخش خصوصی این کار را انجام دهد.
وی افزود: کار بنیاد کاسبی نیست و نباید مثلا شستا شود. البته شستا هم می تواند از خودش دفاع کند و بگوید ما موفق هستیم. پس وقتی ثروت جمع شد، ثروت را بودجه بندی کنیم، یعنی سود حاصل از عملیات را بودجه بندی کنیم، نه خود منابع را. این هدف نهایی ما است و این یک لحظه تصمیم گیری تاریخی است که می توانیم پشت سر آن بایستیم. صندوق تهاتر یا کلینیک پاکسازی اقتصادی نیست، یعنی عده ای طلبکار دولت هستند و به صندوق واریز نمی کنند. این چه ربطی به بنیاد دارد؟ صندوق جای انتقال نتایج سیاست های اشتباه یا تحریم نیست، وام دادیم، وام باید برگردد.
غضنفری افزود: هم در دولت و هم در نهادهای دریافت کننده باید شجاعت و انضباط مالی داشته باشیم. ما نمی توانیم بدون انضباط مالی حرکت کنیم همه کشورهای موفق بر نظم مالی از سوی فعالان دولتی و بخش خصوصی تاکید کرده اند و مطمئن شده اند که همه چیز سر جای خود است.
وی گفت: وقتی صندوقی پول می‌گیرد و می‌خواهد آن را پس بگیرید، به این دلیل است که می‌خواهد آن را به نفر بعدی قرض دهد و این به معنای توسعه است، نه اینکه پول یک نفر در دست یک نفر بماند، این باعث می‌شود که دیگر آن را نداشته باشد. به معنای توسعه است.» با این روش تولید شکل می گیرد، اما توسعه شکل نمی گیرد
انتهای پیام/حتما بخوانید:
تورم در آلمان به بالاترین نرخ خود در 50 سال گذشته رسیده است

دیدگاهتان را بنویسید