14 نوع تیر ساختمانی

تیرها در ساخت سازه ها انواع مختلفی دارند. ما انواع مختلف تیرهای ساختمانی را بر اساس شرایط تکیه گاه، انتخاب مصالح، نوع مقطع، هندسه و عواملی از این دست قرار می دهیم. ساخت ساختمان های بتنی بدون استفاده از تیرها غیرممکن است.

 

تیرآهن ساختمانی برای چه استفاده می شود؟

تیرهای ساختمانی عناصر سازه‌ای هستند که در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند و در برابر بارهای وارد شده به صورت جانبی به محور خود مقاومت می‌کنند. آنها با نحوه تکیه گاه ها، شکل مقطع، طول، مواد و شرایط تعادل مشخص می شوند. تیرها بارهای وارد شده بر طول خود را به نقطه انتهایی منتقل می کنند و بار را به ستون، دیوار یا پی منتقل می کنند. حالت انحراف تیرها در درجه اول خمشی است. تیرها نیروهای برشی، لنگرهای خمشی و بارهای عمودی را تحمل می کنند.

 

تیرهای ساختمانی از چه چیزی ساخته شده اند؟

تیرهای ساختمانی بر اساس انتخاب مصالح ساختمانی انواع مختلفی دارند. مواد متداول عبارتند از بتن مسلح، الوار، فولاد و مواد پلیمری تقویت شده با الیاف.

 

تیرهای بتن آرمه زمانی ساخته می شوند که میله های فولادی در طول یک عضو سازه تعبیه شده اند تا مقاومت کششی سازه افزایش یابد. اینها رایج ترین انواع پرتوها هستند.

 

از سوی دیگر، تیرهای فولادی از فولاد ساخته شده و به اشکال مختلف قالب گیری می شوند. تیرهای فولادی استاندارد عبارتند از تیرهای I، تیرهای H، مقاطع W و S، مقاطع توخالی مستطیلی، تیرهای صفحه و مقاطع توخالی مدور. فولاد ماده مناسبی برای ساخت تیرها در دهانه های بلند است و همچنین از آن در ساخت تیرهای مرکب بتن و فولاد استفاده می کنیم.

 

الوار قدیمی ترین ماده ای است که در ساخت تیرها مورد استفاده قرار می گیرد. تیرهای چوبی با اتصال اعضای سازه چوبی به یکدیگر ساخته می شوند.

 

ما از مواد پلیمری تقویت شده با الیاف برای ساخت تیرهای کامپوزیتی استفاده می کنیم که در آن دو یا چند ماده را به یکدیگر وصل می کنیم تا یک تیر تشکیل شود.

 

انواع مختلف تیرها

تیرهای مختلفی در مهندسی قابل استفاده هستند و در زیر برخی از رایج ترین نمونه های اعمال شده آورده شده است.

 

1. تیرآهن

ما معمولاً به تیرآهن به عنوان تیر I اشاره می کنیم و یکی از پرکاربردترین تیرها در سازه های فولادی است. عناصر افقی این تیر به عنوان فلنج شناخته می شوند، در حالی که المان عمودی تار است. تار در برابر نیروهای برشی مقاومت می کند و فلنج ها در برابر گشتاورهای خمشی مقاومت می کنند. تیرآهن ها دارای ممان اینرسی بالایی هستند، بنابراین آنها را برای مقاومت در برابر لنگرهای برشی و خمشی مناسب می کند. ما عمدتاً تیرهای I را از فولاد می‌سازیم، اما مواردی وجود دارد که آنها را از آلومینیوم می‌سازیم. وقتی صحبت از طراحی آنها برای استفاده ساختاری می شود، جداول از کدهای طراحی موجود است که انتخاب اندازه تیرهای مناسب را آسان می کند. در طول طراحی، ما قدرت یک تیر I را با انحراف، ارتعاش، شکست خمشی، شکست برشی و تسلیم آن ارزیابی می‌کنیم.

 

هنگام ساخت خرپاهای مهم یا چارچوب های اصلی ساختمان از تیرهای جهانی استفاده می کنیم. با توجه به استحکام آنها، آنها اطمینان حاصل می کنند که یک سازه از یکپارچگی ساختاری کافی برخوردار است.

تیرآهن هاش

 

2. تیرآهن هیپ

ما در طراحی اکثر طرح های سقف از تیر هیپ استفاده می کنیم. ما از تیرهای هیپ برای ساخت سقف‌های هیپ استفاده می‌کنیم که در آن تیرهای هیپ به قسمت میانی سقف همگرا می‌شوند تا طرح‌های سقف خوبی برای ساخت و سازهای مسکونی ایجاد کنند. تیرهای هیپ از تیرهای باربر دیگری پشتیبانی می کنند که در زوایای متناسب از هم جدا شده اند.

 

3. تیر خرپایی

این یک تیرآهن سفت شده توسط سیستمی از مهاربندها برای تشکیل یک خرپا و یک وتر پایین است. تیر خرپایی از دو بخش فولادی یا چوبی ساخته شده است. این تیرها زمانی استفاده می شوند که وزن زیادی برای تحمل در فضاهای وسیع وجود داشته باشد. یک مثال خوب در ساختمان های صنعتی است که نیاز به فضای بیشتری برای مناطق کار وجود دارد. طول تیرهای خرپایی بسته به نوع ساختمان از 10 تا 100 متر است. تیرهای خرپایی راه حل های اقتصادی معقولی را برای ساختمان هایی با دهانه های بیش از 25 متر ارائه می دهند. مقاطع در تیرهای خرپایی باید متقارن باشند تا خمش در صفحه عمودی خرپا را تامین کنند. اعضای این تیرها را از طریق پیچ و مهره یا جوش به هم وصل می کنیم. یکی از مزایای قابل توجه این تیرآهن ها سهولت ساخت آنهاست که آنها را به یک انتخاب اقتصادی برای طراحی در طول دهانه های بزرگ تبدیل می کند.

حتما بخوانید:
کارلوس خیمنز ، نماینده منتخب کنگره در فلوریدا ، آزمایش ویروس کرونا مثبت است

 

4. تیر مشبک

تیر مشبک تیری است که به موجب آن تار دارای قطعات مورب است که به صورت شبکه ای چیده شده اند. ما عموماً این تیرها را از آهن یا فولاد می سازیم. وتر بالایی در تیرهای مشبک به صورت فشرده عمل می کند و باید در برابر بارهای ستون بدون تغییر شکل مقاومت کند. وتر پایین در کشش کار می کند و روی خط تکیه گاه تیرآهن قرار می گیرد. این تیرها به دلیل سبکی مطلوب هستند. هنگامی که قسمت داخلی تیرهای شبکه از فولاد ضد زنگ ساخته می شود، حساسیت آنها به خوردگی و هزینه های ساخت را کاهش می دهد.

 

5. تیر کامپوزیت

این تیرها از ترکیب دو یا چند مصالح ساختمانی ساخته می شوند. تیرهای کامپوزیت نسبت به تیرهای ساخته شده از اجزای سازنده خود استحکام بیشتری دارند و ترکیب مطلوبی از مواد مورد استفاده در ساخت خود را ارائه می دهند. تیرهای مرکب فولادی و بتنی هر دو ویژگی ذاتی فولاد و بتن را دارند و رایج ترین نوع تیرهای کامپوزیت هستند. انواع دیگری از تیرهای کامپوزیت ساخته شده از کامپوزیت های پلاستیکی و الوار وجود دارد. اتصال دو ماده، استحکام فیزیکی آنها را با هم ترکیب می کند و ویژگی های فیزیکی را افزایش می دهد. به عنوان مثال، بتن جرم، سختی و مقاومت فشاری را در تیرهای فولادی-بتنی ایجاد می کند، در حالی که فولاد باعث کاهش ارتعاشات، انحرافات و افزایش مقاومت فشاری می شود. یکی از حیاتی ترین بخش های تیرهای کامپوزیت، اتصال دهنده های برشی است که این دو ماده را ثابت می کند. در تیرهای کامپوزیت فولاد-بتن، اتصالات برشی معمولاً در تیرهای فولادی میخکوب شده و در دال های بتنی قرار می گیرند. تعداد اتصال دهنده های برشی با دقت انتخاب می شود زیرا بر عملکرد این تیرها تأثیر می گذارد.

 

 

6. تیرآهن سرد

تیرآهن های سرد سیستم های گرمایشی و سرمایشی هستند که برای ساختمان های بزرگ استفاده می شوند. این تیرها دارای مبدل های حرارتی هستند که به سقف متصل شده اند و دارای یک سری لوله هستند. این لوله ها می توانند اتاق را گرم یا خنک کنند. تیرآهن های سرد بسته به سیستم مکانیکی مورد استفاده برای گرم کردن یا خنک کردن یک واحد فعال یا غیرفعال هستند. تیرهای سرد با سقف‌های سرد متفاوت هستند، به‌طوری‌که تیرهای خنک‌شده به عنوان سیستم انتقال گرما یا سرما به تیر تکیه می‌کنند و سقف‌های سرد از صفحات فلزی در سقف برای انتقال گرما یا سرما استفاده می‌کنند. تیرآهن های سرد مقرون به صرفه و نگهداری آسان هستند. سر و صدا ایجاد نمی کنند و نیاز به فضای زیادی برای نگهداری ندارند. با این حال، تیرهای سرد دارای معایبی هستند زیرا ما نمی‌توانیم از این سیستم‌های گرمایشی برای اتاق‌هایی با ارتفاع کف تا سقف بیش از 2.4 متر استفاده کنیم. این به این دلیل است که هوا به اندازه کافی گردش نمی کند و در نتیجه سیستم را ناکارآمد می کند.

 

7. تیر بتن مسلح

بتن مسلح یک ماده مرکب است که از بتن و میله های فولادی ساخته می شود. میلگردهای فولادی برای افزایش شکل‌پذیری و مقاومت کششی نسبتاً کم بتن اضافه می‌شوند و معمولاً آرماتورها قبل از گیرش بتن به صورت غیرفعال تعبیه می‌شوند. این تیرها پرکاربردترین تیرها در ساختمان هستند. بتن آرمه سودمند است زیرا می تواند تنش های فشاری بالایی را تحمل کند. این تیرها بارها را از دیوارها و دال ها گرفته و به ستون ها منتقل می کنند. تیرهای بتن آرمه بارهای عمودی و افقی را حمل می کنند. از آنها در ساخت پل ها، خانه ها، پی و بسیاری از سازه های دیگر استفاده می شود و بدون استفاده از آرماتور، ساخت تاسیسات مدرن غیرممکن خواهد بود.

 

8. تیرچه فولادی

همانطور که از نام آن پیداست، تیرهای فولادی از فولاد ساخته شده اند و بارهای سنگین را تحمل می کنند. مشخصات آنها به شکل و اندازه آنها بستگی دارد. تیرهای فولادی بسته به سطح مقطع آنها به تیرهای I، تیرهای T، کانالها و مقاطع فلنج پهن طبقه بندی می شوند و این تیرها می توانند مستقیم یا منحنی باشند. در مقایسه با سایر تیرها، تیرهای فولادی دارای چندین مزیت هستند. برخی از مزایا این است که جوندگان یا موریانه ها بر خلاف تیرهای چوبی نمی توانند به این تیرها حمله کنند و می توانند تنش های کششی بالایی را تحمل کنند، بنابراین یکپارچگی ساختاری را افزایش می دهند. همچنین در برابر آتش و خوردگی مقاوم هستند.

حتما بخوانید:
پلیس استرالیای جنوبی: "شما نمی توانید برای پیاده روی سگ یا ورزش از خانه خارج شوید"

ما عمدتاً از تیرهای فولادی در ساخت انبارها، قاب های خانه و سازه های سقف استفاده می کنیم. آنها همچنین خانه ها را از شرایط آب و هوایی وحشتناک ایمن می کنند.

 

9. تیر چوبی

تیرهای چوبی تکیه گاه های ساختاری افقی هستند که از چوب ساخته شده اند. این تیرها در سازه های قاب چوبی مانند خانه های مسکونی استاندارد هستند. انتخاب چوب بستگی به نوع ساخت دارد. تیرهای چوبی را می توان از چوب اره شده یا محصولات چوبی مهندسی شده ساخت. محصولات چوبی مهندسی شده مقاومت بالاتری در برابر پیچش و تاب برداشتن دارند. از لحاظ تاریخی، تیرهای چوبی قدیمی ترین تیرهای مورد استفاده در ساخت و ساز هستند. نوع و اندازه چوب بر میزان باری که تیر چوبی می تواند تحمل کند تأثیر می گذارد. مقاوم ترین تیرهای چوبی تیرهای متراکم و نزدیک به دانه هستند.

 

در مقایسه با سایر تیرها، تیرهای چوبی سریعتر نصب می شوند. تیرهای چوبی نیز در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی عملکرد حرارتی بهتری دارند. با این حال، اگر به درستی نگهداری نشود، این پرتوها مستعد پوسیدگی و هجوم هستند. همچنین نسبت به سایر مصالح ساختمانی مستعد آتش سوزی هستند. تیرهای چوبی در ساخت خانه، ساخت پل موقت و سقف سازی معمولی هستند.

 

10. تیر مستقیم

تیرهای مستقیم تیرهایی هستند که در طول افقی خود نیمرخ خطی دارند. بیشتر تیرهایی که در ساخت و ساز استفاده می شود تیرهای مستقیم هستند. آنها تیرهای معمولی هستند که در انتهای خود نگه داشته می شوند و می توانند در برابر لنگرهای خمشی و نیروهای برشی مقاومت کنند. ساخت این تیرها نسبتا آسان است.

 

11. تیرآهن منحنی

اینها تیرهایی هستند که روی محورهای افقی خود نیمرخ منحنی دارند. آنها همچنین در انتهای خود نگه داشته می شوند و می توانند در برابر لنگرهای خمشی، نیروهای برشی و نیروهای پیچشی مقاومت کنند. آنها بیشتر در ساخت ساختمان های مدور و طاق ها رایج هستند. ما همچنین از آن ها در جرثقیل ها استفاده می کنیم، بالکن می سازیم، و برای سازه هایی مانند پل ها پیش کمبر تهیه می کنیم. این تیرها برای طراحی پیچیده هستند، زیرا در امتداد محورهای خود پروفیل کرنش خطی ندارند. اگر آنها در منطقه ای مستعد نیروی باد زیاد نصب شوند، باید در طراحی ملاحظات خاصی داشته باشیم.

 

12. تیرآهن پل

اینها ساده ترین انواع پل ها برای ساخت هستند. آنها از دهانه های پل تشکیل شده اند که توسط پایه ها یا تکیه گاه ها در هر انتها پشتیبانی می شوند. هیچ لحظه ای برای این تیرها به تکیه گاه ها منتقل نمی شود و بنابراین ما آنها را به سادگی تکیه گاه می گوییم. ساده‌ترین نوع پل تیری، یک چوب یا تخته چوبی است که در عرض یک نهر قرار می‌گیرد. پل های تیری مدرن می توانند به صورت تیرهای صفحه ای یا تیرهای جعبه ای باشند. آنها را می توان با داشتن تیرهای اصلی در کنار هم با عرشه پل در بالا ساخت. این پرتوها برای فواصل نسبتاً کوتاه در نظر گرفته شده اند زیرا لحظه ای نمی گیرند.

 

13. تیرآهن اتصال

اینها تیرهای افقی هستند که ستون ها، تیرها یا خرپاها را به هم متصل می کنند. ما اصولاً از تیرهای اتصال در سقف ها استفاده می کنیم و وقتی روی سقف ها استفاده می شود، نمی توانند بارهای عمودی سنگین مانند دیوارها را حمل کنند. آنها همچنین به عنوان تیرهای تسمه ای عمل می کنند تا خروج از مرکز ستون ها در پایه های فونداسیون را حذف کنند. تیرهای اتصال همچنین از کمانش ستون های با فشار زیاد به سمت بیرون جلوگیری می کند. ما همچنین از تیرهای اتصال برای نگه داشتن میله های طولی در محل بتن ریزی استفاده می کنیم.

 

14. تیرچه کنسول

تیر کانتیلر یک تیر افقی صلب است که فقط در یک انتها نگه داشته می شود. یک تیر کنسول می تواند به شکل یک تیر معمولی، دال یا خرپا باشد. ما از این تیرها در برج‌ها، پل‌ها و ساختمان‌ها بر روی دهانه‌هایی استفاده می‌کنیم که نیاز به برآمدگی دارند. تیرهای کنسول موقت در ساخت و ساز بسیار رایج هستند تا به عنوان تکیه گاه موقت عمل کنند، به ویژه در هنگام ساخت پل. تیرهای کنسول برای پایداری به شدت به گشتاور و تعادل چرخشی متکی هستند.

 

منبع: همراه فلز

 

دیدگاهتان را بنویسید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik android rat duşakabin fiyatları hack forum fethiye escort bayan escort - vip elit escort html nullednulled themesKamagrabuy stripe accountMobil Ödeme Bozdurmarekorbetgenco bahisdeneme bonusu veren siteler