گفتگوی تسنیم با میرکاظمی/ بررسی افزایش 10 درصدی حقوق کارکنان و مستمری بگیران کشوری در نیمه دوم سال + فیلمگفتگوی تسنیم با میرکاظمی/ بررسی افزایش 10 درصدی حقوق کارکنان و مستمری بگیران کشوری در نیمه دوم سال + فیلم

افزایش دادن:

رئیس اداره اقتصاد – رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به لزوم ترمیم حقوق کارکنان دولت در نیمه دوم سال از برنامه ریزی و بررسی افزایش حقوق کارکنان دولت و مستمری بگیران تا پایان سال خبر داد. باز هم 10 درصد با تامین منابع از 40 تا 50 هزار میلیارد تومان.

مسعود میرکاظمی امروز با حضور در خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه گروهی در دولت اعم از سازمان برنامه و بودجه، سازمان استخدامی و همچنین وزارت اقتصاد و … مسئولیت بررسی گزینه های موجود برای از سرگیری پرداخت ها را بر عهده گرفته اند، گفت: ، و گفت: در 5 ماه. درآمدهای جمع آوری شده در سال اول با ارقام مصوب قانون بودجه فاصله زیادی داشت که یکی از دلایل آن این بود که در لایحه بودجه، سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی 20 درصد بود که در نهایت افزایش یافت. به 40 درصد، بر این اساس در بودجه، درآمد دولت از فروش نفت کاهش یافت.
وی با تاکید بر اینکه با وجود کاهش 20 درصدی منابع درآمد نفتی، نه تنها هزینه ها کاهش پیدا نکرد، بلکه شاهد افزایش هزینه ها نیز بودیم، گفت: در واقع کل هزینه های کشور از یک میلیون و 370 هزار میلیارد تومان به یک میلیون و 390 هزار میلیارد تومان رسید. .
وی گفت: با این شرایط در بودجه 20 هزار میلیارد تومانی افزایش هزینه داشته ایم که ممکن است اجرایی نشود. باید مطمئن شد که به این دلیل کسری بودجه نداریم. ما وظیفه جلوگیری از خلق پول و تورم را قرار دادیم، این موضوع با تصمیم افزایش دستمزد قابل رفع است.
میرکاظمی ادامه داد: این موضوع به درد کارگران و کارمندان می زند زیرا زمانی که افزایش دستمزد منجر به افزایش نقدینگی شود همان افزایش دستمزد به دلیل تورم از جیب آنها خارج می شود. تورم خود باعث بی ثباتی و غیرقابل پیش بینی بودن اقتصاد کشور می شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از محورهای برنامه های دولت در سال 1401 قابل پیش بینی کردن اقتصاد کشور بود، گفت: در حال حاضر این بحث وجود دارد که آیا منابعی که دستگاه ها موظف به تامین آن هستند تامین می شود یا خیر و در در این راستا، نهادهای موجود در آنها به دقت بررسی می شوند.
با توجه به اینکه افزایش حقوق ماهیانه 7 هزار میلیارد تومان برای دولت است، امیدواریم به گونه ای تامین شود که نقدینگی افزایش نیابد. در واقع اگر افزایش حقوق را 6 ماه در نظر بگیریم، حدود 40 هزار میلیارد تومان و اگر 7 ماه حساب کنیم، بیش از 50 هزار میلیارد تومان نیاز است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه اگر این موضوع در دولت جمع بندی شود برای تصویب به مجلس می رود، گفت: در بودجه سال 1401 مقرر شده است که بر اساس شورای عالی حقوق و دستمزد، حقوق افزایش یابد. امسال غیرقابل قبول خواهد بود، در نتیجه افزایش حقوق باید به تصویب مجلس برسد.
وی افزود: در لایحه ای که دولت پیش از این به مجلس ارسال کرده است، علاوه بر بررسی موضوع اعاده حقوق، این سوال مطرح شد که در مواردی که نیاز است، دولت فرصت احیای حقوق را داشته باشد. در نتیجه در صورت تصویب این لایحه نیازی به تمدید حقوق نخواهد بود. افزایش متوسط ​​حقوق 10 درصد در نظر گرفته شده است که بحث های موثری در رابطه با قانون خانواده و جمعیت نیز خواهد داشت.
مشروح گفتگوی تسنیم با میرکاظمی به زودی منتشر می شود.
انتهای پیام/حتما بخوانید:
قالیشویی سهروردی