پرداخت پاداش توسط هیات مدیره بانک های دولتی منوط به تایید سازمان بهره وری بود.پرداخت پاداش توسط هیات مدیره بانک های دولتی منوط به تایید سازمان بهره وری بود.

افزایش دادن:

گروه اقتصاد – رئیس کمیته بهره وری نیروی کار وزارت اقتصاد و دارایی گفت: وزارت اقتصاد شاید تنها دستگاه حاکمیتی است که چرخه مدیریت بهره وری خود را تدوین و اجرا کرده و آن را به طور کامل در قالبی جدید مکانیزه کرده است.

به گزارش حوزه اقتصاد، ذبیح الله سلمانی، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد و دارایی با تاکید بر اهمیت مدیریت بهره وری در کشور، تاکید مقامات سطح اول را جلب کرد. . مشکل کشور کاهش بهره وری نیروی کار است و در این زمینه نسبت به سایر کشورها عقب هستیم. رئیس جمهور امسال در مراسم جشنواره شهید رجایی بخش مهمی از سخنان خود را به بهره وری و جایگاه آن اختصاص داد که نشان از عزم جدی دولت برای افزایش بهره وری دارد.
وی با اشاره به تاکیدات مکرر رئیس جمهور بر اهمیت توجه به بهره وری گفت: وی از همه حوزه ها و نهادها خواست تا در بهره وری دستگاه ها به طور جدی بازنگری کنند و تحولی در بهره وری ایجاد کنند.
معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: بنابراین باید انرژی و توان کافی را در موضوعی با این اهمیت سرمایه گذاری کنیم. در گام اول باید درک درست و مشترکی از موضوع بهره‌وری به‌ویژه بهره‌وری در بخش دولتی و سپس در حوزه بانک‌های بخش دولتی که بازوی دولت هستند پیدا کنیم.
وی تاکید کرد که تلاش برای عملکرد مهم است و ابزارهای نظارتی به نتیجه و هدف نگاه می کنند، نه اینکه حرکت بر اساس یک الگو یا یک سری کاربرگ باعث از بین رفتن و فراموش شدن هدف شود.
رئیس کمیته بهره وری نیروی کار وزارت اقتصاد نگرش وزارت اقتصاد به مفهوم بهره وری را تشریح کرد و یادآور شد: واژه بهره وری بیش از 30 بار در قانون برنامه ششم توسعه و چندین بار در قانون برنامه ششم توسعه تکرار شده است. قانون بودجه اما تعریف عملی از آن وجود نداشت و تعاریف کلیشه ای بهره وری پاسخگوی این سوال اصلی نیست که سازمان ما چقدر بهره وری خواهد داشت؟
سلمانی افزود: وزارت اقتصاد که نقش یک نهاد مهم در اجرای مدیریت دولتی را ایفا می کند، کارایی این بخش را میزان دستیابی به اهداف تعیین شده توسط دولت برای افزایش سطح رضایت ذینفعان تعریف کرده است. نسبت به منابع موجود
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با پرداختن به ابعاد تعیین بهره وری از منظر مدیریت بهره وری این وزارتخانه، تصریح کرد: برخلاف تصور بسیاری، بهره وری ابزار نیست، بلکه هدف است؛ اما در این میان، بهره وری یک هدف است. عملکرد یک الگوی ثابت نیست که بتوان آن را رونویسی کرد و از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت است. شناخت و توسعه عملکرد جدید مستلزم خلاقیت است، بنابراین از طریق فرماندهی، ارتباط و ترکیب نمی توان به آن دست یافت. مدیریت عملکرد مستلزم بینش و درک مدیران است. بنابراین قبل از این باید از هدف گذاری و برنامه ریزی تفاهم ایجاد کرد.
رئیس کمیته بهره وری نیروی کار وزارت اقتصاد تصریح کرد: در بحث بهره وری نیروی کار باید هم نتیجه و هم منابع ثبت شود تا بتوان نوع خاصی از محصول را با قیمت تمام شده مقایسه کرد که نشان دهنده سطح بهره وری نیروی کار .
سلمانی تاکید کرد: وزارت اقتصاد تلاش کرده تا با استفاده از ابزارهای نوین الکترونیک و بر اساس رویکردهای علمی مبتنی بر توسعه مدیریت، با ارائه الگوی بومی متناسب با ساختار خود، چرخه مدیریت بهره وری را ایجاد کند. چرخه ایجاد شده در وزارت اقتصاد حاصل تلاش و خلاقیت مدیریت سازمان است و به میزان قابل توجهی از سطح وظایف تعیین شده فراتر رفته است.
وی همچنین گفت: برخی تصور می کنند اگر اصلاحات ساختاری، اقتصادی و اجتماعی به طور کامل طبق برنامه تهیه شده انجام شود، بهره وری نیز افزایش می یابد در حالی که برعکس است. هنگامی که سیستم برنامه ریزی و تصمیم گیری یک کشور به طور موثر کار می کند، نتیجه نهایی سیاست ها و برنامه های صحیحی است که می تواند اجرا شود. این موضوعی است که به وضوح در چرخه مدیریت عملکرد به آن اشاره شد و توسعه برنامه را منوط به وجود مرحله تحلیل و ارزیابی نتایج قبلی کرد.
وی درباره اقدامات وزارت اقتصاد در زمینه مدیریت عملکرد گفت: وزارت اقتصاد و دارایی شاید تنها دستگاه حاکمیتی باشد که چرخه مدیریت عملکرد خود را تدوین و اجرا کرده و آن را به طور کامل در قالبی جدید مکانیزه کرده است. مفهوم مدیریت و عملکرد به سطح تمامی واحدهای سازمانی ستادی اعم از مرکز و واحدهای استانی تعمیم یافت و این الگو به بانک‌های دولتی نیز تعمیم یافت.
رئیس کمیته عملکرد وزارت اقتصاد گفت: ما به عنوان ستاد وزارتخانه، عملکرد در سازمان بانکی را مهم و حیاتی می دانیم، اما انتظار داریم و بر بهبود عملکرد کلی و نتایج کلان و کلان نظارت داریم و خواهیم داشت. ماموریت بانک
به گفته وی، گزارش و عملکرد کلیه واحدهای سازمانی به صورت الکترونیکی در قالب داشبورد عملکرد در اختیار مدیران قرار می گیرد.
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه همه حوزه های کاری این وزارتخانه در خط مقدم جنگ اقتصادی است، تاکید کرد: چاره ای جز افزایش بهره وری نیروی کار نداریم، بنابراین بهره وری را مبنای توسعه مدیریت و راهبرد اصلی می دانیم. در بهینه سازی منابع و بر این اساس اصل را رعایت کردیم. شاهد این بیانیه ایجاد یک سیستم مدیریت عملکرد، یک فرآیند مدیریت منابع و تلاش برای حفظ کارکنان است.
وی تاکید کرد: بر اساس تعهدات قانونی اعلام شده، بانک های دولتی مانند سایر نهادهای عمومی باید نسبت به ارتقای بهره وری بر اساس ضوابط اقداماتی را انجام دهند، به ویژه باید مراقب پرداخت پاداش هیات مدیره باشند. بستگی به انجام صحیح این وظایف و اخذ تاییدیه از سازمان عملکرد دارد.
رئیس کمیته بهره وری نیروی کار تصریح کرد: البته ستاد وزارت نیز برای انجام وظایف قانونی تلاش کرد، در جایگاهی نیست که بتواند تکلیف را انجام دهد اما در عمل افزایش بهره وری محقق می شود و خداوند متعال. مایلیم این روند با کمک تمامی ادارات و همکاری سازمان و مدیریت کشور ادامه یابد.
معاون وزیر اقتصاد با قدردانی از همکاری مدیریت و دستگاه کارشناسی کلیه بانک های دولتی در تدوین برنامه ارتقای بهره وری بخش پولی و مالی خاطرنشان کرد: خوشبختانه این برنامه به مرحله نهایی تصویب رسیده است. و ما امیدواریم که ادامه پیدا کند.» در آینده نزدیک و همچنین برای توسعه شاخص‌های کارایی بانک‌های دولتی اعلام کرد. ‌ ‌ ‌ که در تدوین این شاخص ها مورد حمایت و همراهی سازمان ملی بهره وری قرار گرفتند.
وی در پایان گفت: خوشبختانه بر اساس تعامل صورت گرفته، سازمان ملی بهره وری نیز از شاخص های عملکرد تدوین شده بر اساس الگوی بانک صنعت و معدن در ارزیابی عملکرد بانک های دولتی استفاده خواهد کرد و انتظار داریم این مدل نیز کمک به بانک های دولتی در سراسر جهان، اندازه و توانایی آنها برای انجام ماموریت اصلی خود در جامعه و انتقال نتایج امیدوارکننده آن به مردم و دولت به بهترین شکل ممکن.
انتهای پیام/حتما بخوانید:
گزارش: ترامپ در هفته افتتاحیه به رویداد مبارزات انتخاباتی 2024 می رود

دیدگاهتان را بنویسید