پرتفوی متنوع ارزی صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح ها/ محاسبه وجوه ارزی و مبادلات ریالی انجام می شود.پرتفوی متنوع ارزی صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح ها/ محاسبه وجوه ارزی و مبادلات ریالی انجام می شود.

افزایش دادن:

بخش اقتصاد – معاون بانکی صندوق توسعه ملی با بیان اینکه براساس قرارداد مانا، پرداخت صندوق تنها ارزی نیست، گفت: تسویه وجوه در قرارداد مانا ارزی است و مبادله وجوه نیز به صورت ارزی است. به ریال و مسئولیت عواقب ناشی از نوسانات نرخ به عهده مشتری است.

به گزارش حوزه اقتصاد، میرمحمد صادقی، عضو هیئت عامل و معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی در مراسم معارفه قرارداد منایی با بیان اینکه اکنون بخشی از اعتبار پروژه های بزرگ است، گفت: به صورت ارزی و بخشی به ریال ارائه می شود.تجهیزات از محل اشیاء و قطعات به صورت ارزی نیز نیازمند ریال در داخل کشور است که وظیفه تولیدکنندگان تبدیل ارز به ریال و تامین منابع پروژه است. در قراردادهای مانا دیده می شد.
وی با بیان اینکه صندوق در روش جدید قرارداد مانای نه تنها ارزی نیست، بلکه یک سبد ارزی پر است، گفت: به منظور جلوگیری از تبدیل ارز صندوق به ریال، هنگام تامین وجوه ارزی و ریالی برای متقاضیان. فرآیند تامین مالی از محل قراردادهای نمایندگی به روش مانای در صندوق توسعه ملی تدوین شده است.
میرمحمد صادقی تصریح کرد: تسویه اشیاء در قرارداد مانایی به صورت ارزی و مبادله اشیاء به ریال است، بنابراین عواقب نوسانات نرخ ارز بر عهده مشتری خواهد بود.
وی در ادامه با بیان اینکه این طرح از فردا 10 شهریورماه در بانک ها اجرا می شود، گفت: نحوه پرداخت و بازپرداخت وجوه در قرارداد ارزی به صورت ارزی و در قرارداد مانا به صورت مانوری یا مانوری خواهد بود. /ارز خارجی. .
معاونت بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی، جلوگیری از تبدیل ارز به ریال در داخل کشور، کاهش فشار بر بانک ها برای تامین مالی پروژه ها، تامین ارز و ریال به صورت همزمان، حفظ ارزش منابع صندوق توسعه ملی، کمک به تولید ملی و ایجاد اشتغال از پیامدهای آن است و عملکرد قرارداد مانا را مثبت دانست.
صندوق توسعه ملی؛ بانک مرکزی دوم است
عسگر ابوالحسنی قائم مقام بانک مرکزی در جلسه معرفی قراردادهای مانا با اشاره به تجربه حساب ذخیره ارزی و تداوم آن در صندوق توسعه ملی طی سال های 89 تا 99، افزود: علیرغم موفقیت های بسیاری. ارزی طرح های ارزی، مشاهده می شود که با توجه به تجربه حساب ذخیره ارزی، بسیاری از فعالان اقتصادی در نتیجه اقدامات شدید و جدی سازمان مبادلات ارزی اقدام به انتقال نرخ ارز به 4200 و در نهایت عدم پرداخت آن کردند. صندوق در سال گذشته روند پرداخت نیازمندی های صندوق توسعه ملی بهبود یافته است.
قائم مقام بانک مرکزی با تاکید بر این نکته مهم که نباید اجازه دهیم ارز صندوق به ریال تبدیل شود، تاکید کرد: در حال حاضر صندوق توسعه ملی برای آینده برنامه دارد تا مشکلات گذشته به وجود نیاید. و به همین دلیل قراردادهای مانا را مطرح کرد.
ابوالحسنی صندوق توسعه ملی را دومین بانک مرکزی خواند و تصریح کرد: هویت اصلی صندوق توسعه ملی ارز است و ریال به عنوان یک استثنا مورد استفاده قرار می گیرد.
وی بانک ها و مشتریان را مشمولان اصلی صندوق خواند و گفت: اگر همه چیز از ابتدا و طبق قرارداد مشخص باشد، ارز به مشتری پرداخت می شود و مشتری تمام نکات فنی و منطقی را در نظر می گیرد. برنامه ریزی می کند و شی را دریافت می کند، زیرا البته هیچ کدام با مشکل مواجه نمی شوند، اما اگر مشتری به درستی توجیه نشود; بانک روبروی صندوق قرار دارد.
وی در خصوص وام ارزی نیز تصریح کرد: هر ارزی که به ریال تبدیل شود تاثیر مستقیمی بر پایه پولی و نقدینگی خواهد داشت، اما در حال بحث برگشت وام ارزی هستیم.
ریال مانا فقط برای صندوق قابل بازخرید است
قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه مانا ریالی فقط از نظر مدیریتی برای صندوق اعمال می شود و نباید در جای دیگری استفاده شود، گفت: بانک می تواند بگوید من به یک مشتری به صورت ریالی معادل نرخ ارز پرداخت می کنم. که می تواند عواقب مخربی داشته باشد. و گویی دلار حاکم شد. این یک استثناء برای صندوق توسعه ملی است، زیرا این صندوق ماهیت ارزی دارد.
ابوالحسنی با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم ارز صندوق به ریال تبدیل شود، گفت: در حال حاضر صندوق توسعه ملی برای آینده برنامه دارد تا مشکلات گذشته پیش نیاید و به همین دلیل پیشنهادی را ارائه کرده است. قراردادهای مونایی
معاون بانک مرکزی با توجه به ماهیت صندوق توسعه ملی که ارزی است گفت: قراردادهای مانا راهکاری برای کاهش مطالبات بلندمدت و بازگشت منابع در هر صورت ارزی است. وی ادامه داد این روش تامین مالی برای آینده صندوق و همچنین کشور بسیار مفید است. اگر بانک ها بتوانند به مشتریان اطلاع دهند و مشکلات را به طور شفاف توضیح دهند، منافع بیشتری حاصل می شود.
لزوم تثبیت سیاست ارزی در بانک مرکزی
ابوالحسنی با تاکید بر تثبیت سیاست ارزی در بانک مرکزی، تصریح کرد: ارز چند نرخی باعث ایجاد رانت می شود، بنابراین اگر سیاست ارزی را تثبیت کنیم، فعالان اقتصادی از پذیرش موضوع جدید ترسی نخواهند داشت و با سهولت بیشتری می توانند تصمیم گیری کنند. .
انتهای پیام/حتما بخوانید:
تور دبی از اهواز