مزایا کشیدن نقشه ذهنی

مزایا کشیدن نقشه ذهنی

در مقاله قبلی تحت عنوان ماهیت مایند مپ و کشیدن نقشه ذهنی ، توانستیم مروری بر روی ماهیت کلی کشیدن نقشه ذهنی داشته باشیم و شما را با آن آشنا سازیم. اما عنوان کردیم که کشیدن نقشه ذهنی می تواند مزایای مختلفی داشته باشد که هر کدام از آنها می تواند در یک مسیر منحصر به فرد استفاده شود. ما در ادامه این مقاله قصد داریم مروری دقیق و کامل بر روی مزایای کشیدن نقشه ذهنی داشته باشیم تا شما هم اهمیت این کار ساده اما موثر را بهتر درک کنید. لذا بهتر است تا انتهای این متن با ما همراه شوید.

مزیت های کشیدن نقشه ذهنی 

مزیت های کشیدن نقشه ذهنی

همانگونه که تا به این لحظه دریافته اید، کشیدن نقشه ذهنی مزایای مختلفی دارد و همین مزایا سبب شده تا بسیاری از افراد در پی یادگیری آن باشند. البته در این میان افراد زیادی هم هستند که به هیچ عنوان از مزیت های این کار اطلاعی ندارند و نمی دانند که وجود آن می تواند چه فرآیندهایی را برایشان ساده تر نماید. ما در ادامه چند مورد از مهمترین مزیت های کشیدن نقشه ذهنی را برای شما عزیزان ذکر کرده و هر کدام را هم به تفصیل شرح داده ایم.

سازماندهی افکار

شاید برای شما هم پیش آمده که در برنامه ای که برای خود چیده اید، دچار آشفتگی شده باشید و نتوانید اولویت بندی صحیحی بین اقدامات خودتان انجام دهید. کشیدن نقشه ذهنی راهکاری است که می تواند این آشفتگی را برطرف نماید. در واقع یکی از مهم ترین مزیت های کشیدن نقشه ذهنی ساختار دادن به افکار و ایده ها است. شما می توانید افکار و موضوعات مرتبط با یک ایده یا کلیدواژه در نقشه ذهنی رسم نمایید و بدین طریق اولویت بندی دقیقی برای آن تعیین کنید. این موضوع باعث می شود تا آشفتگی شما خاتمه یافته و بتوانید به شیوه ای اصولی اقدامات خود را انجام دهید.

یادگیری بهتریادگیری بهتر

بهبود فرآیند یادگیری را می توان از دیگر مزیت ها و کاربرد های کشیدن نقشه ذهنی دانست. در واقع یک نقشه ذهنی منسجم به شما کمک می کند تا بتوانید مفاهیم را به شکلی ساده تر ببینید. همین مورد باعث می شود تا درک آن برای شما بسیار ساده تر شود. از طرفی دیگر این روش بر خلاف یادداشت برداری و خلاصه نویسی های خطی، هیچ گونه اضافه نویسی ندارد و از تصاویر و اشکال بصری برای نمایش مفاهیم و مطالب استفاده می شود. این راهکار به شما کمک می کند تا در هنگام مرور مطالب ، تنها با یک نگاه بتوانید نکات و مطالب مهم را به یاد بیاورید. این موضوع همان عاملی است که سبب شده تا بسیاری از دانش پذیران از این شیوه برای یادگیری بهتر مطالب استفاده نمایند کشیدن نقشه ذهنی .

بهبود تصمیم گیری

بدون شک شما هم در موقعیتی قرار گرفته اید که بین انجام چند کار مختلف مردد شده اید. این مشکل، یک موضوع شایع است و گاهاً افراد نمی توانند بین انجام چند کار مختلف اولویت بندی دقیقی داشته باشند. کشیدن نقشه ذهنی به شما کمک می کند تا بتوانید ارتباط بهتر مفاهیم و امور را درک کنید و سپس بر این اساس یک اولویت بندی دقیق داشته باشید. این موضوع دقیقاً همان اقدامی است که شرکت های بزرگ برای پیشبرد اهداف خود از آن استفاده می کنند. البته باید خاطر نشان کرد که این تصمیم گیری تنها به امور کاری مرتبط نمی شود و می توان از آن برای تمام جنبه های زندگی از جمله توسعه فردی، آموزش مطالب و… استفاده نمود.

درک بهتر ارتباط بین مفاهیم

کشیدن نقشه ذهنی می تواند به شما کمک کند تا بهتر و دقیق تر ارتباط بین چند موضوع مختلف را درک کنید. بکارگیری روش های خلاصه نویسی و یا استفاده از راهکارهای مختلف جهت تدوین مطالب می تواند به شما کمک کند تا ارتباط بهتری بین موضوعات برقرار سازید. این مزیت به نوبه ی خود می تواند درک شما از یک موضوع به خصوص را افزایش داده و در هدف گذاری اصولی شما موثر باشد.

سایر مزیت های کشیدن نقشه ذهنی

مزیت های کشیدن نقشه ذهنی تنها به فاکتور های فوق ختم نمی شود و می توان موارد زیر را هم برای آن ذکر نمود.

·               کانون مرکزی یک موضوع و تمام جوانب آن به شیوه ای شفاف مطرح می شود.

·               اهمیت هر کدام از جوانب آن به خوبی ذکر می شود.

·               توضیحات اضافه و غیر ضروری از آن حذف می شود.

·               صرفاً با یک نگاه کوتاه می توان موضوعات آن را مرور کرد.

·               به دلیل ساختار مختصر آن، به سادگی قابل حفظ کردن و به خاطر سپاری است.

·               و…

ما در مقالات آینده نحوه ی کشیدن نقشه ذهنی و نرم افزارهای ویژه برای آن را به شما معرفی کرده ایم لذا بهتر است آن ها را هم دنبال نمایند. چنانچه در مورد این مطلب ابهامی دارید، می توانید از مشاورین ما کمک های لازم را دریافت نماید تا در کشیدن نقشه ذهنی به شما عزیزان کمک کنند.