طلاق از طرف زن به چه صورت انجام می شود؟

در این مقاله می خواهیم درباره طلاق از طرف زن صحبت کنیم. ممکن است مقداری برای شما این واژه ناآشنا باشد و یا فکر کنید که این کار در کشور ما ممکن نیست. با وجود این که اصولا درخواست طلاق از طرف مرد است ولی در مواردی هم این امکان وجود دارد که درخواست طلاق از طرف زوجه باشد. 

حتی اگر مرد راضی به طلاق نباشد باز هم این امکان در صورت وجود شرایطی وجود دارد. این موارد را در ادامه توضیح خواهیم داد. همچنین، درباره مدارک مورد نیاز برای طلاق از طرف زن و مزیت وجود وکیل صحبت خواهد شد. تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

شرایطی که در آن زن می تواند درخواست طلاق دهد:

عدم پرداخت نفقه از طرف مرد:

اگر مرد نفقه زن را به ندهد و از این وظیفه شرعی و قانونی (طبق ماده 1129 قانون مدنی) که بر عهده اوست امتناع کند، و یا از پرداخت آن عاجز باشد، درخواست طلاق از طرف زن قابل قبول است. اگر مرد این درخواست را نپذیرد، دادگاه خودش پس از اعلام حکم، می تواند صیغه طلاق را جاری کند. 

عسر و حرج زن:

یکی از بیشترین موارد درخواست طلاق از طرف زن عسر و حرج است. چنانچه ادامه زندگی مشترک برای زن با مشکل و مشقت همراه باشد می تواند درخواست طلاق بدهد. این مورد عسر و حرج نام دارد و برای موارد مختلف آن حصری وجود ندارد و هر مورد باید به دادگاه ارائه شود و تشخیص و بررسی بر عهده قانون و دادگاه است.

از موارد عسر و حرج می توان به ترک خانه و زندگی توسط مرد، اعتیاد به مواد مخدر، ازدواج مرد بدون اجازه همسرش، مجرم بودن مرد و حکم حبس به مدت 5 سال یا بیشتر، ضرب و شتم زن، رفتارهای ناهنجار و آزار و اذیت در هر زمینه ای را نام برد.

غیبت زوج:

اگر مردی به مدت بیشتر از 4 سال، غایب باشد بر اساس ماده 1029 قانون مدنی درخواست طلاق از طرف زوجه قابل قبول است.

شروط دوازده گانه ضمن عقد:

حتما بخوانید:
ترامپ از گرجی ها می خواهد که در انتخابات سنا رای دهند ، حتی وقتی می گوید دموکرات ها "آنها را مرتب می کنند"

شرط و شروطی که در عقدنامه ازدواج درج شده است، اگر توسط مرد اجرا نشود زن می تواند درخواست طلاق بدهد. البته این مورد مقداری پیچیدگی دارد و در صورتی که خانمی بخواهد از این مورد برای درخواست طلاق به دادگاه استفاده کند، باید از یک وکیل خانواده مجرب و ماهر کمک بگیرد. 

داشتن وکالت بلاعزل طلاق زن:

اگر به عنوان شروط ضمن عقد باشد و یا وکالت داشته باشد، این امکان را به زن می دهد که درخواست طلاق بدهد.

کمک گرفتن از یک وکیل خانواده ماهر:

حتی اگر هیچ یک از دلایل گفته شده در بالا برای طلاق از طرف زوجه وجود نداشته باشد، یک وکیل خانواده ماهر و کاربلد می تواند به شما کمک کند و زن در دادگاه پیروز شود. با اینکه تمام قوانین ثابت هستند ولی وکلای با تجربه می توانند بسیار کمک کننده باشند و درخواست طلاق از طرف زن در دعاوی خانوادگی را قابل قبول دادگاه قرار دهند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست طلاق از طرف زوجه:

برای انجام هر کار اداری و قانونی قطعا یک سری مدارک باید ارائه شود. برای درخواست طلاق زوجه نیز مدارکی مورد نیاز است که بادی آن ها را همراه خود داشته باشید.

* سند رسمی ازدواج: سند رسمی ازدواج برای ثابت کردن عقد بین زوجین لازم است. اگر این سند به هر دلیلی در دسترس نبود، می توان رونوشت آن را از دفترخانه محل عقد خود دریافت نمایید.

* مدارک هویتی: شامل شناسنامه و کارت ملی 

* اگر مدرک و قرارداد دیگری مابین دو طرف و یا یکی از طرفین منعقد شده است که در روند پرونده موثر است، باید آن را به دادگاه ارائه بدهید.

در طلاق از طرف زن پرداخت مهریه چگونه است؟

اگر درخواست طلاق از طرف زوجه باشد بر اساس ماده 1146 قانون مدنی، اگر زن بتواند عسر و حرج و کراهت از طرف مرد را ثابت بنماید، با تقاضای طلاق خلعی از دادگاه مابقی مهریه را می تواند مطالبه کند.

چنانچه قبلا در مورد مهریه، زوجین توافقی کرده باشند خانم این حق را دارد در دادگاه از آن استفاده نماید. 

حتما بخوانید:
منحصر به فرد: متحدان ترامپ پیرامون انتخابات مجلس سنا در جورجیا ، لین وود و سیدنی پاول ، حزب دموکرات پیشین هنرمندان Con ، پیروی می کنند

اما شرط تنصیف دارایی مرد فقط در مواردی که درخواست طلاق از طرف مرد است، امکان پذیر است.

طلاق در دوران عقد برای خانم باکره:

طلاق برای خانم هایی که در دوران عقد هستند و هنوز با مرد همبستر نشده اند، برخلاف زمان عقد دیگر نیاز به اجازه پدر ندارد. برای افرادی که در این دوران طلاق می خواهند، مهریه نصف می شود. 

در مواردی که دخول انجام شده است و یا زوجه باکره باشد براساس ماده 1085 قانون مدنی، می توان با حق حبس تا زمانی که همه مهریه پرداخت نشده باشد، از نزدیکی با زوج امتناع شود. البته این مورد از لحاظ شرعی کراهت دارد. این مورد مقداری پیچیدگی دارد و بهتر است از یک وکیل خانواده کاربلد برای آن کمک گرفته شود.

هزینه طلاق از طرف زن:

در رابطه با هزینه طلاق از طرف زن، باید گفت که برای پیشروری درست روند اداری و موفقیت در پرونده گرفتن یک وکیل خانواده نیاز است. این مورد هزینه ای را برای زوجه به همراه دارد.  البته نوع پرونده و وکیلی که انتخاب می شود، در هزینه طلاق از طرف زن تاثیرگذار است. برخی وکلای خانواده از تجربه و مهارت بالاتری برخوردار هستند و قطعا هزینه دریافتی آن ها به عنوان حق الوکاله بالاتر است. همینطور در شهرهای مختلف هزینه ها متفاوت است و معمولا در کلان شهرها هزینه بیشتری را برای فرد به همراه دارد. 

علاوه بر این درخواست طلاق و روند اداری آن هم هزینه هایی دارد. 

نتیجه گیری:

درخواست طلاق از طرف زن هر چند در جامعه ما مرسوم نیست و به تصور برخی ها مکن نیست، اما در شرایطی امکان پذیر است. این شرایط در مطالب بالا ذکر شد. ولی نکته مهمی که در این موضوع وجود دارد، کمک گرفتن از یک وکیل خانواده ماهر است. 

در طلاق از طرف زن، امکان دریافت حق و حقوق زن هم وجود دارد. 

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما خوانندگان محترم مفید و موثر بوده باشد و بتوانید در مواقع نیاز از آنها بهره بگیرید.