صعود 30 پله ای ایران در شاخص جهانی نوآوری حاصل سهم بالای طرح های نوآوری است.صعود 30 پله ای ایران در شاخص جهانی نوآوری حاصل سهم بالای طرح های نوآورانه است.

افزایش دادن:

گروه اقتصاد – رئیس سازمان ملی بهره‌وری گفت: نوآوری مؤثر اقتصادی یکی از نیازهای اساسی کشور است و دستگاه‌های اجرایی و متولیان امور کشور باید ارتقای بهره‌وری را با نگاه نوآوری در اولویت خود قرار دهند و برای تحقق آن تلاش کنند. این هدف

میرسمان پیشوایی در نخستین رویداد رویداد «نوآوری مولد» در بخش حمل‌ونقل، با بیان مسئولیت سازمان‌ها برای اولویت‌بندی نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارتقای بهره‌وری، گفت: نوآوری مولد تلاشی از سال گذشته است. با کمک معاونت علمی رئیس جمهور برنامه ریزی شده است.
وی ادامه داد: بهره وری به این معناست که با منبع ثابت بتوانید محصولی بیشتر یا با کیفیت بهتر تهیه کنید، یعنی محصولی را که امروز با قیمت 100 تومان تولید می کنید با 50 تومان با همان کیفیت یا بالاتر تولید کنید. واضح است که تنها راه دستیابی به بهره وری نوآوری است.
وی افزود: در ادبیات مدیریت نوآوری، یکی از انواع این نوآوری ها، نوآوری مقرون به صرفه است. تاکید این نوآوری بر کشورهای در حال توسعه است، امروزه با توجه به شرایط کشور ما باید چنین نوآوری هایی در دستور کار قرار گیرد، یعنی در واقع باید به دنبال چنین نوآوری هایی باشیم که افراد بیشتری با آن ارتباط برقرار کنند.
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران نیاز به نوآوری‌هایی که به نفع آحاد جامعه ما باشد طبیعتاً بیشتر است و تصریح کرد: برای مثال سرمایه‌گذاری و کار روی نوآوری‌هایی که می‌تواند ۳۰ درصد از ۹ میلیون مترمکعب آب هدر رفت کشورمان را صرفه‌جویی کند. صرفه جویی به لطف این نوآوری به طور طبیعی یکی از اولویت های ما است. به همه دستگاه ها اطلاع داده شده است که عملکرد نوآورانه باید در اولویت برنامه های خود قرار گیرد.
پیشوایی افزود: سازمان ملی بهره وری با کمک معاونت علمی رئیس جمهور، نهادهای متولی هر دستگاه و افرادی که دارای ایده و برنامه هستند، میدانی را تشکیل داده که می تواند به بهره وری نوآورانه دست یابد.
وی با بیان اینکه برنامه ما این است که ایده ها و نظراتی که نخبگان و جامعه نخبگان روی آن کار می کنند ابتدا پیش ارزیابی شده و سپس به مرحله توانمندسازی منتقل شود، گفت: در این قسمت باید تسهیل گری انجام شود و در پایان آنها باید در زمینه مناسب برای بهبود عملکرد ارائه شوند.
رئیس سازمان ملی بهره وری با ابراز امیدواری از اینکه این ایده ها در نهایت به ثروت ملی کشور تبدیل شود، گفت: به گفته برخی از دوستان هنوز ثمره نوآوری و رشدی که کشور در این زمینه داشته است نچشیده ایم. و همچنین انتقاداتی که منتقدان در سال های گذشته به آن داشتند، اشاره کردند که شاید سهم ایده ها و برنامه های ما زیاد است، اما تاکنون نتیجه قابل توجهی از آنها نگرفته ایم.
وی با بیان اینکه البته در آن زمان این انتقاد را نپذیرفتم، زیرا این مشکلات زمان می برد و زمان می برد تا طرح ها و ایده های بدیع موثر واقع شود، تصریح کرد: روزی که دوستان این انتقاد را مطرح کردند، جایگاه ما در شاخص گزارش جهانی نوآوری (GII) 90 بود، اما اکنون در جایگاه 60 قرار داریم که خوشحال کننده است و نشان دهنده ثمربخشی رشد علمی و رشد شرکت های دانش بر و به طور کلی جامعه نخبه گرا ما است.
انتهای پیام/حتما بخوانید:
رونا مک دانیل از این ایده که دعوا درباره مبارزات انتخاباتی ترامپ انتخابات را لغو می کند فاصله می گیرد

دیدگاهتان را بنویسید