سیستم های گمرکی و کاستی های آنها در نظر گرفته شده استسیستم های گمرکی و کاستی های آنها در نظر گرفته شده است

افزایش دادن:

بخش اقتصادی – عدم ارتباط و ارتباط سیستمی برخی از بخش های سامانه گمرک با سایر سازمان های مرتبط با گمرک مشکلاتی را برای مرزنشینان و فعالان اقتصادی ایجاد کرد.

به گزارش حوزه اقتصاد، نجیب تکوایی رئیس مرکز امنیت فناوری اطلاعات و فضای مجازی وزارت اقتصاد و دارایی به همراه دزین نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان از سامانه های گمرکی بازدید و تشریفات گمرکی در سامانه پنجره های تجاری مستقر در آن سوی مرز را به دقت مشاهده کردند.
در این بازدید سعیدی رئیس گمرک هرمزگان و شهید رجایی رئیس کل گمرک به همراه معاونین حضور داشتند.
سعیدی با اشاره به اینکه سامانه جامع گمرکی برای ساماندهی و تسهیل تجارت ایجاد و راه اندازی شده است، اذعان داشت: استقرار این سامانه ها در گمرک خوب است، مشروط بر اینکه عدم ارتباط سایر سازمان های مرتبط باعث کاهش سرعت ترخیص و کنترل دقیق شود.
عدم ارتباط سامانه‌های گمرکی با سازمان‌های مرتبط با تجارت، مشکلاتی را ایجاد کرده است که نیازمند نظارت‌های اولیه برای رسیدن به وضعیت پایدار سامانه است، بنابراین این گمرک عظیم با توجه به حجم مبادلات و شاخص‌های ورودی کالا، نیازمند نظارت است. خروج از گمرک هرمزگان و بخصوص شهید رجایی بی نظیر در رونق اقتصادی و حمایت از تولید و دانش بنیان باید نگاه ویژه ای داشته باشد.
وی افزود: به منظور تسریع در روند اعلام مسیر قرمز کالاهای اساسی و ضروری و همچنین بنگاه های تولیدی باید متخصصان اظهارنامه به گمرکات محلی منتقل شوند تا اطمینان حاصل شود امکان مشاهده مهمترین کارشناسان در محل و همچنین جلوگیری از هرگونه واریز و تاخیر در بررسی اسناد.
نجیب پس از بازدید از سامانه های گمرکی شهید رجایی تقوایی بر لزوم ارتباط کامل و همه جانبه با سازمان های همجوار برای شفاف سازی چرخه صادرات و واردات در کشور و مسدودسازی بسترهای فساد تاکید کرد و گفت: عدم ارتباط کامل سازمان های مرتبط. با سامانه های گمرکی چک کنید زیرا علاوه بر اتلاف وقت انسانی برای سازماندهی و مکاتبات زیاد، سرعت ترخیص کالا را کاهش می دهد، بنابراین باید تمامی مشکلات و پیشنهادات ارائه شده بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شود.
داسینه نماینده وزارت اقتصاد و دارایی در استان در حاشیه این بازدید گمرکات استان هرمزگان به ویژه گمرک شهید رجایی را یکی از مهمترین گمرکات کشور از نظر حجم مبادلات تجاری (صادرات و واردات) و عدم ارتباط گمرکی با سایر سازمان های همجوار، مشکل را مهم می داند.
انتهای پیام/حتما بخوانید:
آموزش طراحی سایت - از 0 تا 100 به همراه فیلم های رایگان