ساده سازی ترانزیت از طریق اجرای پروژه ای بیم بین گمرکات ایران و هندساده سازی ترانزیت از طریق اجرای پروژه ای بیم بین گمرکات ایران و هند

افزایش دادن:

فصل اقتصاد – طرح e-beam بین گمرک ایران و هند برای اولین بار اجرا شد.

به گزارش رهبر اقتصاد، معاون حقوقی و گمرکی کشور با اعلام این خبر گفت: به منظور تسهیل در ترانزیت و توسعه کریدور شمال – جنوب طی روزهای آتی، اولین پروژه بین المللی حمل و نقل ترکیبی تحت پرتو الکترونیکی آغاز شد. رویه بین گمرک ایران و هند با ورود محموله از هند به گمرک شهید رجایی بندرعباس و خروج آن از گمرک آستارا قابل اعمال خواهد بود.
زبیدی گفت: گمرک ایران توسعه و فعال سازی مسیرهای ترانزیتی را برای توسعه ترانزیت کالا از کشور به طور جدی در دستور کار قرار داده است و یکی از راه های فعال سازی کریدورهای ترانزیتی استفاده از طرح الکترونیکی تیر و استفاده از تسهیلات است. کنوانسیون تیر در آن یک حمل‌ونقل پیچیده است و با ورود کتاب تیر به گمرکات دریایی، شرایط لازم برای اجرای این موضوع فراهم می‌شود.
وی گفت: با اجرای این طرح ضمن کاهش زمان و هزینه ترانزیت کالا، شاهد توسعه تجارت از طریق ایران خواهیم بود.
معاون حقوقی و نظارتی گمرک ایران گفت: یکی از مشکلات اساسی ترانزیت کالا از طریق حمل و نقل ترکیبی و بین کشورها، نبود اسناد یکسان گمرکی است که با اجرای این طرح، هنگام استفاده از کتاب به عنوان گمرک واحد در طول مسیر استفاده می شود، اجرای این رویه در چارچوب الکترونیکی منجر به تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشورها می شود و گامی موثر در تسهیل تشریفات گمرکی و در نهایت توسعه و فعال سازی کریدورها از جمله خواهد بود. کریدور شمال-جنوب
TIR مخفف حمل و نقل جاده ای بین المللی است و TIR الکترونیکی سیستمی است که در آن کالا تحت یک سند واحد و تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشورها و ضمانت نامه معتبر بین المللی حمل می شود.
به گفته وی، با اقدامات انجام شده، ترانزیت کالا از ایران در 5 ماهه امسال با 25 درصد افزایش به 6 میلیون تن رسید.
انتهای پیام/حتما بخوانید:
تحلیل اندازه احیای احتمالی سازمان مدیریت و برنامه ریزی / فرمان اقتصاد ایران در راه؟

دیدگاهتان را بنویسید