جزئیات صدور مجوز واردات کالاهای ممنوعه از اوراسیا/ امکان لغو تعرفه گمرکی ایران و 5 کشور
جزئیات صدور مجوز واردات کالاهای ممنوعه از اوراسیا/ امکان لغو تعرفه گمرکی ایران و 5 کشور

افزایش دادن:

بخش اقتصاد – با اقدامات انجام شده طی سال گذشته در زمینه عضویت و تقویت حضور ایران در توافقات منطقه ای، شاهد افزایش چشمگیر مبادلات تجاری با کشورهای همسایه بوده ایم. در این بین مجوز ثبت سفارش واردات کالاهای مصرفی از اتحادیه اوراسیا نیز صادر شد.

به گزارش بخش اقتصاد، اتحادیه اوراسیا یک اتحادیه گمرکی است که شامل بلاروس، قزاقستان، روسیه، ارمنستان و قرقیزستان است. کالاهایی که بین کشورهای اتحادیه در حال تردد هستند، بدون عوارض گمرکی هستند و (برخلاف مناطق آزاد تجاری) اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا از تعرفه خارجی مشترک برای همه کالاهایی که وارد اتحادیه می شوند، برخوردار هستند.
یکی از مزیت های اتحادیه اوراسیا این است که به طور کلی وارد مذاکرات بین المللی می شود، مثلاً در مذاکرات با سازمان تجارت جهانی و دیگر نیازی نیست هر کشوری جداگانه مذاکره کند.
در سال 2011، کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا تعرفه گمرکی را بر کلیه کالاهایی که بین خود مبادله می شد لغو کردند. در سال 2011، کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا کمیسیون مشترکی را برای توسعه مبادلات اقتصادی ایجاد کردند. کمیسیون اقتصادی اوراسیا به عنوان نهاد نظارتی اتحادیه گمرکی اوراسیا عمل می کند. ایران در سال 2021 به اتحادیه اوراسیا می پیوندد.
لازم به ذکر است از سال 1396 و همزمان با تشدید تحریم ها، واردات برخی از کالاهای مشابه تولید داخل ممنوع شد. با این سیاست دولت از 3 تا 5 میلیارد دلار در شرایط سخت ارزی کشور صرفه جویی کردیم.
لازم به ذکر است که بر اساس سیاست دولت از سه سال گذشته شاهد ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی به کشور هستیم. اما در دولت سیزدهم راهبرد افزایش مبادلات تجاری با همسایگان در دستور کار قرار گرفت و به توافقات منطقه ای توجه ویژه ای شد. یکی از اقدامات قابل توجه در این زمینه، صدور مجوز سفارش کالاهای ممنوعه از اتحادیه اوراسیا بود.
امکان ثبت سفارش کالاهای ممنوعه تولید شده توسط اتحادیه اوراسیا را فراهم کنید
رحمت الله هرمالی، مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص امکان ثبت سفارش برای واردات کالاهای ممنوعه از کشورهای اوراسیا گفت: واردات برخی کالاها که به دلیل حمایت از داخل ممنوع شد. تولید با توجه به توافقات دریافت شده از مقامات بالاتر، امکان ثبت سفارش برای واردات چنین کالاهایی از کشورهای اوراسیا وجود دارد.
وی تاکید کرد: کشور می تواند کالاهایی را وارد کند که باید در همان پنج کشور اتحادیه اوراسیا تولید شود، به عبارت دیگر مبدأ این کالاها باید در گواهی مبدا یکی از پنج کشور ذکر شود. اتحادیه اوراسیا
پیش بینی می شود صادرات به اتحادیه اوراسیا تا پایان سال 1401 به 1.3 میلیارد دلار برسد.
مدیرکل آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص شرایط تجارت با اتحادیه اوراسیا پس از امضای قرارداد تجارت ترجیحی با این اتحادیه گفت: بر اساس قرارداد تجارت ترجیحی که از سال 2018 با اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا شده است. در نیمه اول سال 1401، شاهد صادرات نهایی 340 میلیون دلاری هستیم که 25 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
وی افزود: صادرات به ارمنستان حدود 180 میلیون دلار (با افزایش 15 درصدی)، به قزاقستان و قرقیزستان به ترتیب 75 میلیون دلار و 25 میلیون دلار به بلاروس حدود 10 میلیون دلار بوده است. مجموع صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا در 6 ماهه امسال بیش از 620 میلیون دلار بوده است.
حرملی با بیان اینکه در این مدت شاهد افزایش 15 درصدی میانگین صادرات به کشورهای این منطقه بوده ایم. واردات ایران از این کشورها حدود یک میلیارد و 965 میلیون دلار بوده که در مدت مشابه بیش از 40 درصد افزایش داشته است. با تشکیل کمیسیون مشترک در روسیه، بلاروس و ارمنستان، روند تجارت با اتحادیه اوراسیا رو به رشد است. پیش بینی می کنیم تا پایان سال بیش از یک میلیارد و 300 میلیون دلار کالای ایرانی به اوراسیا صادر شود.
احتمال لغو تعرفه گمرکی ایران و پنج کشور اوراسیا تا پایان سال
مدیرکل آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه پنجمین دور مذاکرات شخصی با اتحادیه اوراسیا در مهرماه برگزار شد، گفت: قرار است تا پایان سال 2022 مذاکرات مربوط به انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اوراسیا که طی این موافقتنامه و پس از تصویب آن توسط مراجع قانونی ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا برای مدت یک دوره انجام خواهد شد. زمان حدود 90 درصد تعرفه ها صفر خواهد شد. امیدواریم با این اتفاق اولین ارتباط ایران با اتحاد منطقه ای انجام شود و حجم مبادلات افزایش یابد.
رشد تجارت ایران با اوراسیا طی سه سال 50 درصد افزایش یافت.
وی در خصوص پیامدهای اجرای توافق موقت با اتحادیه اوراسیا که از مهرماه 1397 اجرایی شد، گفت: در آن سال صادرات ما به این پنج کشور حدود 840 میلیون دلار بود اما برای مدت مشابه سال جاری. ، شاهد افزایش بیش از 50 درصدی صادرات هستیم. تاثیر این توافق در حجم تجارت خارجی قابل مشاهده است.
بر اساس گزارش رئیس اقتصاد، کشورهای همسایه بازارهای پرظرفیتی هستند که در سال های اخیر چندان مورد توجه قرار نگرفته اند، این در حالی است که حجم واردات از این همسایگان ایران بسیار قابل توجه است. در یک سال گذشته تاکید ویژه ای بر این بازارها شکل گرفت و شاهد حضور هیات های تجاری زیادی از ایران در کشورهای همسایه بودیم.
همچنین چندین نشست تجاری مشترک با هیئت های خارجی در ایران برگزار شد که می تواند به رشد تجارت ایران و سهم این کشور در بازار کشورهای همسایه کمک کند.
انتهای پیام/حتما بخوانید:
شهردار دنور پس از نادیده گرفتن رهنمودهای COVID-19 خود ، از مردم می خواهد تا تصمیم Borne Of My Heart را ببخشند