به گفته میرکاظمی در سال اول دولت سیزدهم بحران های مالی متعددی را پشت سر گذاشت/ هزینه پروژه های ناتمام به 3 هزار میلیارد تومان رسید.به گفته میرکاظمی در سال اول دولت سیزدهم بحران های مالی متعددی را پشت سر گذاشت/ هزینه پروژه های ناتمام به 3 هزار میلیارد تومان رسید.

افزایش دادن:

گروه اقتصاد – رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سال گذشته 12 هزار میلیارد تومان بابت اوراق مصرفی دولت قبل تسویه شد، گفت: امروز هزینه پروژه های ناتمام به 3000 میلیارد تومان رسیده اما منابع. نباید در پروژه های غیراقتصادی هدر رفت.

به گزارش رئیس اقتصاد، مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در گفت و گوی اختصاصی با خبر با اشاره به شرایط اقتصادی کشور در زمان واگذاری دولت سیزدهم، اظهار داشت: دولت سیزدهم در سال 2018 در حال توسعه است. گفت: از مرداد 1400 که شروع به کار کردیم مشکل اصلی ما پرداخت حقوق این ماه بوده است. چون منابعی در خزانه نبود. اعضای هیأت وزیران در اولین جلسات به ما گفتند که چه پولی می خواهید حقوق مرداد ماه را پرداخت کنید؟
معاون رئیس جمهور افزود: در پایان دولت قبل حدود 60 هزار میلیارد تومان تخصیص داده شد که به دلیل خالی بودن خزانه با تاخیر مواجه شد. نمی توانستیم از حقوق استفاده کنیم، چون طبق قانون می توانستیم در سال 1400 از 54 هزار میلیارد تومان استفاده کنیم که دولت قبل به طور کامل از آن استفاده کرد. علاوه بر این متوجه شدیم که پیش از ما سررسید اوراق است، 534 هزار میلیارد تومان مجموع اصل بدهی و سود اوراقی است که در دولت سیزدهم بازپرداخت می شود. یعنی سال گذشته 12 هزار میلیارد تومان با اوراق مصرفی دولت قبل تسویه کردیم. امسال ماهانه 15 هزار میلیارد تومان بابت اوراق مستعمل پرداخت می کنیم. از سوی دیگر حدود 3000 ساختمان ناتمام در کشور باقی مانده است. بر اساس گزارش ها، میانگین عمر این پروژه ها 16.9 سال بوده است. اگر به این شکل پیش برویم اجرای این پروژه ها چندین سال زمان می برد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: سال گذشته با مدیریت هزینه و افزایش درآمد، در پایان سال برای اولین بار بیشترین میزان پرداختی را برای خرید دارایی ثابت و حدود 202 حمت داشتیم. پرداخت شدند. البته با توجه به تورم، ارزش این مبلغ 202 همت نیست، اما عدد زیادی است، هرچه جلوتر رفتیم، با بدهی های جدیدی مواجه شدیم که از جمله می توان به برداشت بیش از 60 میلیاردی از صندوق توسعه ملی اشاره کرد. دلار که در دولت قبلی ایجاد شد. اینها بدهی هایی است که دولت سیزدهم باید بپردازد.
این مقام مسئول عدم استقراض دولت سیزدهم از بانک مرکزی را مورد توجه قرار داد و گفت: بودجه کشور بین 1200 نهاد توزیع می شود و ممکن است در مقطعی یک نهاد به پول بیشتری نیاز داشته باشد. ماده 125 دولت را قادر می سازد در زمان نیاز از منابع شرکت برداشت کند و به محض نیاز یا تامین مالی آن پول را مسترد کند. در واقع، هیچ شرکتی در زمان نیاز با کمبود پول مواجه نشد. مزیت این روش عدم استفاده از حقوق و دستمزد CB است. بانک مرکزی در چند روز پول ایجاد می کند. وقتی دولت نیاز به پول دارد، بانک مرکزی وامی به نام پول پرقدرت می دهد. اما اگر این پول از حساب های دولتی برداشت شود، طبق گزارش وزارت اقتصاد تورم کمتری نسبت به وام بانک ملی ایجاد می کند.
میرکاظمی به کاهش تولید گندم در سال گذشته اشاره کرد و افزود: نکته بعدی خشکسالی بود که با آن مواجه بودیم که باعث کاهش تولید و افزایش نیاز به واردات شد. با این حال قیمت های جهانی در نیمه اول سال 1400 افزایش یافت، بودجه واردات کالاهای اساسی 8 میلیارد دلار بود که 6.5 میلیارد آن را دولت قبل هزینه کرد و حجم ذخایر استراتژیک 30 تا 70 درصد بود. پایین تر از خط قرمز بدهی به بانک ها و بدهی به تامین اجتماعی از دیگر مشکلات این دولت است که جزو وظایف ماست.
میرکاظمی گفت: در حوزه توزیع ارز، مصرف کاذب زیادی داشتیم و کالاهای یارانه ای ما در کشورهای همسایه به وفور دیده می شد. محصولات وارداتی یا تولیدی به ارزش 4200 ارز سه روز پس از ورود به بازار داخلی در بازارهای منطقه به فروش رسید.
معاون رئیس جمهور درباره برنامه دولت برای اشیای ناتمام گفت: کشور دارای انواع ناتمام به ارزش حدود 3 هزار گامات است که میزان منابعی که هر ساله در بودجه می شود به اندازه ای نیست که بتوان آنها را پیش برد. یعنی این مبلغ پرداخت می شود اما مبلغ در حال تعدیل بیشتر از مبلغ پرداختی است. تعداد زیادی پروژه غیر ضروری شناسایی شده است. چرا منابع را برای پروژه های غیراقتصادی هدر می دهیم؟ ما باید موثر عمل کنیم. به همین دلیل پروژه جدیدی تعریف نشده و به ندرت مشکل جدیدی در استان تعریف می شود.
انتهای پیام/حتما بخوانید:
کوومو گفت که این تشکر را با مادرش ، دخترانش سپری خواهد کرد. حالا ، پس از واکنش ، دفتر او می گوید او آنها را نمی بیند

دیدگاهتان را بنویسید